Артём Здунов - ПФО–нь интеллектуальнай олимпиадань участникненди: «Кодамандаса покодемань маштомась эрявксты теентть эряфса»

27 апрельста  Саранскяйса азозь  Приволжскяй федеральнай округонь Интеллектуальнай олимпиадань итокнень. Сяськихнень поздравляндама састь  Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов и ПФО-са Россиянь Президентть полномочнай представителенц полафтыец Олег Машковцев.

Артем Здунов, шумбракстомок мероприятиянь участникнень и организаторхнень, китькстазе: республикати оцю честь примамс ня пялькстоматне – синь ётнихть комозьцеда. Мордовиянь Руководительсь сюконясь ПФО-са РФ-нь Президентть полномочнай представителенцты верондаманкса.

Тя кизоть Интеллектуальнай олимпиадась васенцеда ётнесь народъётконь участия мархта  – сяськомаса примасть участия 250 ломаньда лама огругть сембе регионста, Донецкай Народнай Республикаста, Запорожскяй областьста, а тяфта жа Беларусияста и Киргизияста. Тяда баашка,  тяни кота направлениятненди прибававсь од -  пилотфтома лии аппаратонь программирования и пилотирования. Тячи дроттнень нолясазь тевс эрь кодама сфераса – строительстваса, велень хозяйстваса, вастонь фото- и видеосъемкаса, сталмонь пачфтемста, связень покодемань ладямста, для решения военнай задачань .

Артём Здунов сюконясь од  ломаттненди од задачетненди решениянь мумати тяряфтоманкса и китькстазе: «Прявкссь, што тяса тинь покодттяда командаса – тя эрявксты теентть эряфса».

Олег Машковцев китькстазе, што пялькстомань участникне няфтезь аф аньцек эсь  содамашиснон, но и няфтезь пряснон патриоткс. «Сценать лангс тинь лисендеде эсь региононтень флагснон мархта. Тя корхтай сянь колга, што тинь кельгсасть Шачем Масторонтень, кельгсасть» - мярьгсь сон.

Интеллектуальнай олимпиадань итокне:

ИНЖЕНЕРНАЙ  КОМАНДАНЬ КОНКУРССЬ

3 вастсь - Удмуртиясь

2 вастсь - Самарскяй областсь

1 вастсь - Мордовиясь

ПАРЛАМЕНТСКЯЙ ДЕБАТТНЕ

Специальный диплом «Лучший спикер» макссть Роман Суховонди Татарстантть командаста.

3 вастсь - Республика Татарстансь

3 вастсь - Нижегородскяй областсь

2 вастсь - Оренбургскяй областсь

1 вастсь - Мордовия Республикась

« А тев лангса сяськсь минь странаньке!» - мярьгсь Олег Машковцев.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац