Приволжскяй федеральнай округса Президентть полномочнай представителец Михаил Бабич етафтсь совещаният Мордовияса

Понедельникста, 12 февральста, Мордовияв рабочай визит мархта сашендсь Приволжскяй федеральнай округса Россиянь Президентть полномочнай представителец М.В.Бабич. Республикань Кудса етафтфоль несколька совещания, коса стане жа примась участия МР-нь Оцюнясь В.Д.Волков.

Официальнай мероприятиятнень аделамда меле ульсь пресс-подход, конань пингста М.В.Бабич и В.Д.Волков отвечасть республиканскяй журналисттнень кизефксснон лангс.

Корхтамась ушетфоль полпредть Оренбургскяй областень Орск ошса улеманц эзда. Михаил Бабич васетькшнесь «Саратовские авиалинии» компаниянь самолетонь пассажирхнень, конат шавовсть 11 февральста Подмосковьяса авиакатастрофть пингста, радня и мала ломаньцнон мархта. Лятфтасаськ, катастрофать пингста шавовсь 71 ломань. Шавфнень еткса и Рузаевкань од авась Елена Давыдова. Кода азозе В.Д.Волков, Рузаевкаса эряй шавфть тядяц. Семьянцты максови сембе ширдень лезкс, а стане жа пандови 1 миллион цалковай.

М.В.Бабич азозе, што Оренбургскяй областьса азф траур.

—Трагедиясь киньге ашезе када озадонь седихть ащема,—мярьгсь полпредсь.—Орскяи сась МЧС-нь специалистонь, криминалистонь, здравоохранениянь сотрудниконь оцю группа. Решандавихть кизефксне, конат сотфт шавфнень личностьснон содамаснон, радня ломаньцнон инголе социальнай гарантиятнень и обязательстватнень пяшкотькшнемаснон мархта. Теест максови сембе ширдень лезкс, тяконь лувксса социальнай выплатат кода федеральнай, стане и Московскяй, Оренбургскяй областень и лия региононь бюджеттнень эзда.

Пресс-подходть пингста М.В.Бабич азозе журналисттненди, кодама кизефкст кепотьфтольхть Саранскяйса ётафтф совещаниятнень пингста. Кода содавсь, корхтамась мольфтевсь Россиянь Президентонь кочкаматненди анокламать

колга. Путфоль задача ётафтомс кочкаматнень демократичнай сетьме обстановкаса РФ-нь законодательствать мяльс сявондезь.

Тяда башка, совещанияса ванфтольхть кизефксне, конат сотфт регионть бюджетнай системанц мархта.

—Мордовиясь касонды-вииякшни регион. Мекольдень кизотнень тяса тевс сувафтф здравоохранениянь, спортонь, культурань, образованиянь лама объект. Сембось тя веши ярмаконь оцю карьхцть. Тянкса республикаса ладявсь финансовай аф тёждя ситуация. Совещаниять пингста примафоль решения регионти федеральнай бюджетста финансовай лезксонь максомать колга,—азозе М.В.Бабич.

Корхтамок республикать 2018 кизонь фтуболть коряс Миронь чемпионатти анокламанц колга, полпредсь отмечазе мундиальти строяви объекттнень цебярь качестваснон.

—Тячи арьсекшневсь панжемс аэропортовай комплексонь пассажирскяй терминалть, «Восточный обход г.Саранск» од кить,—азозе М.В.Бабич.—Но трагедиять сюнеда сафоль мяльс аф ётафтомс торжественнай мероприятиятнень. Объекттне педа-пес анокт, и ня шитнень ушедозь работаснон штатнай режимса. Лац ащихть тефне стадионть строяманц мархта. Кеман, што сон сувафтови тевс эсь пингстонза. Апрель ковста эсонза ётафтовихть тестовай мероприятиятне. Китне, гостиничнай инфраструктурась—сембось строяви ладяф планть-графикть коряс. Койсон, республикась эсь пингстонза и цебярь качестваса аноклай тя оцю спортивнай и политическяй событияти. Кеман, сембось етай оцю уровеньца.

Тяка шиня Михаил Бабич РФ-нь Президентть поручениянц коряс максозе удостоверениять Мордовия Республикань арбитражнай судть председателенцты Сергей Александровонди.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац