Мордовиясо поладови вадрялгавтомань-мазылгавтомань объекттнэнь кисэ вайгелень максомась

Поладови Весероссиянь рейтингень вайгелень максомась 2025 иестэ вадрялгавтомань-мазылгавтомань туртов таркатнень кочкамонть коряс. Сон поладови чадыковонь 30-це чинть самс. Эрьвантень, кинь ули мелезэ, 13.gorodsreda.ru сайтсэнть мереви максомс эсь вайгелензэ общественной тарканть кисэ, конань эряви витнемс.

Тедеде Рузаевка ошонть пельде кочкамосонть 2 объектт: Привокзальной площадесь ды Луначарской курованть панжадо менеленть ало боевой техникань музеесь.

Площаденть мазылгавтыть Пазонь Авань Казанской пазаванть лемсэ часовнясь,  Л-2345 «Лебедянка» паровозось, истя жо машинистэнть ды сонзэ тонавтницянть бронзань фигуратне. Мелят тесэ панжозель ине флотоводецэнтень Федор Ушаковнень бюстось. Привокзальной площадесь – те аволь ансяк чугункань кинть лангсо важодицятнень ошонтень, истя жо республикантень ортатне.

Панжадо менеленть ало музеесь – ошонь эрицятнень ды инжетнень оймсемань вечкевикс таркатнестэ вейкесь. Выставкасонть невтезь сехте содавикс экспонатось – те МИ-8 вертолётось.

Ледстясынек, Весероссиянь рейтингень вайгелень максомась ютавтови  «Жилье и городская среда» национальной проектэнть коряс, конань яволявтызе Россиянь Президентэсь.