Артем Здунов корхтась республикань эряйхнень мархта

Артем Здунов корхтась  республикань эряйхнень мархта

Мордовиянь Оцюнясь Артем Здунов 14 июньста ётафтсь эряйхненди личнай прием Россиянь Президентть общественнай приемнайса. Приемсь ётафтовсь РМ-ть коряс прявкс федеральнай инспекторть Анатолий Гулинонь, Мордовия Республикань Правительствать и Главать Администрациянц руководителенц Булат Хайрутдиновонь, первого заместителя Председателя Правительствань Председательть васенце полафтыенц Галина Лотвановань, министерствань руководительхнень, муниципальнай райононь оцюнятнень участияснон мархта.

Анна Мигуновась сась приемс, штоба пачфтемс Кочкурово велень эряйхнень эняльдемаснон Кочкуровскяй  средняй школать петеманц колга. Зданиясь строяф 1989 кизоня, петемань кизефкссь появась кунара.
Республикань Оцюнясь пшкядсь кизефкс мархта Галина Лотвановати: кода кармай пяшкотькшневома тя прябалась. Сон мярьгсь: тячиень шиста ушедсь заявкань примамась федеральнай пялькстомати,  аноклави объектть коряс документонь пакетсь, проектно-сметнай документациясь ули. Заявкати кармай дабаваф спортивнай составляющайсь – ласькомань кинянь тиемась и спортивнай инвентарень рамамась.

Олеся Паулова Чамзинскяй райононь Киржеманы велеста тожа сась коллективнай энялькс мархта  – ФАП-ть ванфтоманц колга. Медицинскяй учреждениять обслуживанияса ащихть тёжяньда лама ломань, синь ётксост школась и идень садсь.

Мордовиянь Оцюнясь мярьгсь, што ФАП-ть реорганизацияц планца аш, сон кармай покодема станяк, ванондовихть сонь виензафтоманц коряс кизефксне. Тяйне специальностень врачне, кода мярьгсь велэряйсь, фалу сашендыхть и тиендихть прием, ломаттненди тянь колга азонкшневи пингта инголе.
Надежда Якшамкина Дубенскяй райононь Ардатово велеста пшкядсь Советскяй ульцяса кинь тиемань эняльксть мархта.

Республикань велень хозяйствань и продовольствиянь Министрсь Антон Илюшкин азозе, што тя кить тиемац животноводческяй комплексти молемс Ардатово велеса кармай сувафтф «Комплексное развитие сельских территорий» государственнай программать планц 2025 кизоть лангс.
Артем Здунов китькстазе: кить мельге ваномать должен сявомс эсь лангозонза сельскохозяйственнай предприятиясь, конань стака транспортоц тапсесы сонь.
Александр Куликов Ромодановскяй райононь Константиновка велеста сась кизефксонь целай списка мархта. Прявкс кизефкссь - Смагина ульцяса кить состояниянц коряс. Ули прябала ТКО-нь контейрхнень ащемаснон коряс. Авардемань состоянияса  ащи воиттненди, шавфненди Великай Отечественнай войнаса памятниксь.

Республикань Оцюнясь согласиндась: аф пяшкотьф кизефкста лама. «Тяса эряви комплекснай подход системнай прябалань пяшкодемати, мярьган Правительствати молемс эрь вастти, эрь кизефксть ваномс и пяшкодемс тостоконь эряйхнень мархта марс», - мярьгсь Артем Здунов.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац