Артём Здунов и Валерий Кияйкин корхтасть ётай кизоня Мордовиянь судебнай системать работанц итогонзон колга

Мордовиянь Оцюнясь Артём Алексеевич Здунов ётафтсь рабочай васедема республикань Верховнай судть председателенц Валерий Михайлович Кияйкинонь мархта. Корхтамась мольфтевсь 2022 кизоня республикань судебнай оргаттнень работаснон итогонзон колга, а стане жа ванфтольхть кизефксне, конат сотфт мировой судьятнень работаснон обеспечендаманц мархта. Республикань общай юрисдикциянь суттнень и мировой судьятнень мархта меля ванфоль пцтай 150 тёжянь гражданскяй, административнай тев и материал, административнай правонарушениятнень колга пцтай 38 тёжянь тев. Гражданскяй судопроизводствань порядкаса республикань суттнень и мировой судьятнень мархта ванф 123,7 тёжянь тев, судебнай прикаст лихтьфт тефнень 70 процентснон коряс. Кирсть тефнень лувкссна спорсематнень коряс, конат эвондакшнихть трудовой и семейнай правоотношениятнень инкса.

Административнай судопроизводствань порядкаса ванф 26 тёжяньда лама тев и материал, решеният лихтьфт 25,6 тёжянь тевть коряс, ёткстост — пцтай 25 тёжянть коряс вешфксне пяшкотьфт. Сембоц пяшкотьф вешфкснень коряс суммась арась 200 миллионда лама цалковай, государствать доходс пошлинась арась 10 миллионда лама цалковай.

Судебнай оргаттнень мархта ванф 3320 уголовнай тев и 21,5-да лама материал. 2021 кизоть коряс производствать мархта шумордаф уголовнай тефнень лувкссна кирсь 10,9 процентта. Муворгофты приговорхт лихтьфт 2867 лицать каршес, оправдательнай приговорхт — 12 лицать каршес.

Васедемать пингста стане жа корхтамась мольфтевсь мировой судьянь участкатненди вастонь максомать и работаснон цебярьгофнеманц колга. 2022 кизоня ётафтф оцю работа мировой судьятнень судебнай помещенияснон обеспечендамаснон коряс. Комсь киза мировой судьятнень ашельхть эсь помещениясна.

Ётай кизоня работань условиясна цебярьгофтфт Атяшевскяй, Ичалковскяй, Ковылкинскяй и Чамзинскяй райоттнень эса. Республиканскяй бюджетста тянкса нолдафоль 110 миллион цалковай. Лятфтасаськ, што Госсобранияти Посланиянц эса Мордовиянь Оцюнясь путсь Правительствать инголе задача тиемс тянь лаца условият Краснослободскяй, Рузаевскяй и Саранск ошень Октябрьскяй райононь судебнай участкань мировой судьятненди, а стане жа тиемс капитальнай ремонт зданияти, коса ащихть Лямбирскяй райононь мировой судьятне.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац