Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов ульсь «Край Земли»-са

Мордовиянь Оцюнясь Артем Здунов 10 июньста тев мельге сашендсь Ардатовскяй району. Республикань руководительсь ульсь  ООО «Край Земли»-са – тя компаниять, кочказе  предпринимательсь Александр Земченко, конац шачсь тя васттнень эса. Компаниять основной тевонь ширец  - садоводствань и питомниководствань виензафтомась Ардатовскяй районса. Предпринимательсь рамазень  300 лама гектар катф сире садттнень, конат кати-мзярда ульсть  ОАО «Совхоз Мордовский»-ть  и ушедсь эрязста виензафнема садоводческяй и плодово-ягоднай хозяйствать.

««Край земли» лемс монь идькс пингснон. Монь атязе ульсь геолог, сон лама теень азонкшнесь эсь  путешествиянзон колга и фалу корхнель, што сяка модать пец тяса, коса сонь шачем масторонц лангса. И тяни, 30 кизода меле, шачсь тяфтама бренд. Минь планцонок – виензафнемс вийнеконь  безалкогольнай симомапяльхнень нолямаснон коряс, сок, сидр», - китькстазе Александр Земченко.

Этай кизоть ульсь тиф оцю покодема марлювонь садттнень порядкас сафтомаснон коряс, ульсть озафтфт од садтт  - 36 гектарда лама. Тя кизоть предприятиясь  арьси кочкамс 20 центнер смородина, 30 центнер черноплоднай рябина и 1,5 тежянь центнер марь. Тя сембось кармай нолдаф продуктас «Край земли» брендтть ала - варения, сокт, чайхть, мишенди экологически ару медь. Ноляви тяса сидрсь уже ульсь няфтьф оцю экспозицияса и получась оцю  оценка.

Мордовиянь оцюнясь ванозень участкатнень  од марлювонь путфкснень мархта и предприятиять нолямань виензон.

Китькстасаськ, што Александр Земченко кирнесы эсь райононц: сон макссь ярмак Кечушево велень школать петеманцты, коса тонафнесь сонць. Тяфта жа предпринимательсь лезни  православнай объекттнень одкстоптомаса.

Предпринимательсь арьси ётафтомс Мордовияса марень фестиваль  и ётафтомс эряфс «Подари себе яблоню» проектть, коса эрьсь может рамамс эсьтеенза путфкс и сявомс эздонза урожай.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац