Мордовиясь и «Юматекс»-сь кармайхть сяда тов касфнема-виияфнема регионнтть композитнай кластеронц

Петербургскяй экономическяй  форумть видеса 6 июньста Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов васьфтьсь АО «Юматекс-ть генеральнай директоронц  Александр Тюнинонь мархта. Корхтамась мольсь республикать мархта компаниять еткса сотрудничествань перспективань касомать-вииямать колга.

Лятфтасаськ, «Юматекс» - ГК «Росатом»-ть композитнай дивизионоц, российскяй рынкаса лидерсь высокотехнологичнай афсырьевой продукциянь экспортса, углероднай композитонь областьса материалонь нолдайсь. Сувси мировой лидерхнень ёткс  углероднай волокнань нолдамать коряс. 2023 кизоня компаниясь сувась ООО «Центр полимерных композитов» учредительхнень ёткс. Минь ТОР «Рузаевка» компаниянеконь площадкаса инновационнай проектть эрявс ётафтомас уже ётай кизоть компаниясь путсь  480 млн цалковай, а марстонь инвестициянь объёмсь маластонь кафта кизотнень кармай  1,5 млрд цалковайда лама.

Регионтть руководителец тяшкстазе: республикась заинтересованнай  сяда тов марспокодемаса компаниять мархта. Сюконямок эряф инвестиционнай политикати тяни мольфтеви од цехонь строительства, мазопневи территориясь.

Ширетне корхтасть сяда товолдонь региононь композитнай кластерть касоманц-виияманц колга, сонь ётксонза индустриальнай парконь плошадкаса преференциянь тевс нолдамать мархта и особай экономическяй зонать, конац тя кизоть кармай тиф республикаса.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац