ПМЭФ-2024: Артём Здунов примась региононь оцюнятнень мархта васедемаса - Россиянь инновационнай региононь Ассоциациянь участникнень

Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов региональнай делегациять васенце покодемань шистонза Петербургскяй народъётконь экономическяй форумса примась участия Россиянь инновационнай региононь Ассоциациянь и «Деловая Россия» Общероссийскяй общественнай оргазизациять деловой совещанияса. Заседаниясь РФ-нь Президентть Администрациянц полафтыенц председательстванц ала  ётась «Россия - Моя История» площадкать центраса.

Лятфтасаськ, Россиянь инновационнай региононь Ассоциацияв сувси  18 РФ-нь субъект сяда оцю технологическяй касомань-вииямань уровень мархта. Синь лангсост ётафневи 25% странань валовай продуктась, синь ётксост высокотехнологичнай и наукоёмкай производстватне.
Спикехнень эзда фкакс Мордовиянь Оцюнясь  Артём Здунов азондсь, што мекольце кизотнень  Мордовиясь сатс оцю  успехт научно-технологическяй касомаса. Тя  няеви регионтть социально-экономическяй касоманц лангса.

«Республикась эрь кизоня занци вяти позицият  инновационнай товаронь удельнай сталмонь показательть коряс, работатнень и услугатнень. 2022 кизоть пес сон няфтьсь пцтай 22 % - тя васенце вастсь странаса, - китькстазе регионтть руководителец. – Ётай кизоть Мордовиясь сувась пилотнай субъекттнень составс  Россиянь субъектонь научно-технологическяй вииямать коряс руководителень институтонь сувафтомать коряс. Прявкс приоритетсь республикикати – научнай центрань разработкань коммерциализациясь  реальнай экономикань секторть касомать-вииямать видеса».

Основной отраслятнень ёткса - фотоникась, биотехнологиясь и медицинась, од поколениянь материалхне и энергосбереженись, веленьхозяйствань производствань техлогогиясь  и перерабатывающай промышленностсь, интеллектуальнай собственностень рынкать касомась.

Ульсь китькстаф, што стратегическяй задачатнень эзда фкясь – Н.П. Огаревонь лемса МГУ-ть базаса  ГК «Промомед»-ть мархта марс  биотехнологиянь касомань-вииямань  Федеральнай центрань тиемась. Сон максы возможность локализовандамс разработкатне и максомс странати од биотехнологическяй препаратонь пяшксе циклань  производства, пяшкодемс странать лекарствань нужанц. Проектсь получась «Приоритет – 2030» программать кирдеманц.

Башка ванф регионса макссеви интеллектуальнай собственностень тиевомати, сонь ванфтомацты, кирдеманцты и сонь праванзон араламаснонды. Ули целай мерань  комплекс кирдеманди тя сферать эса. Тиф региональнай учетонь  система и гражданскяй назначениянь НИОКР-нь результатонь ванфтома, кемокстаф региональнай кирдемань программа и локальнай брендтненди тевса лездома.

Тяда башка, сембе уликс тевса инструменттне интеллектуальнай собственностень сфераса кочкафт интеллектуальнай собственностень управлениянь системать организациянц коряс  Региональнай стандартти. Соньц Советсь покоди интеллектуальнай собственностень управлениянь системать касоманц-виияманц мархта сотф кизефкснень лангса,  лац ряц касонды-вииякшни  инновациянь и технологиянь центрань республиканскяй сетьсь  университеттнень, промышленнай предприятиятнень, школатнень  и идень дополнительнай образованиянь центратнень базава – тяни синь эздост 14. А 2023 кизоста республикаса  покоди Федеральнай институтонь  промышленнай собственностень Приволжскяй центра.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац