«Рутек»-сь строяй Саранскяйса ОЭЗ-са завод миллиард цалковайда лама инвестия вельде

«Рутек» компаниясь, вяти налхкись контрактнай производстваса,  Саранскяйса (ОЭЗ) «Система» Особай экономическяй зонаса од заводонь строямань ушедомаса. Инвестициятне проектти миллиард цалковайда лама. Соглашениясь ульсь тяшкстаф ПМЭФ-са 7 июньста.

Од заводонь путомась арьсеви аделамс 2025 кизоти. Тоса кармай нолявома гражданскяй техника крхка локализация мархта. Компаниясь арьси нолямс смартфотт, компьютерхт, планшетт, ноутбукт.

Тяниень пингть «Рутек» мощностьса «Мордовия - Технопаркса» нолявихть смартфотт, сервернай платат, планшетт и лия устройстват. Башка васта ноляви  устройствань линейкаса занци  отечественнай смартфонц Р-ФОН-ць, компаниять флагманскяй продуктанзон эзда фкясь, конац покоди российскяй мобильнай операционнай РОСА Мобайл системать лангса. Сон тиф мекольце технологическяй трендтнень коряс и высокопроизводительнай процессор мархта, батареянь оцю покодемань пингса, стильнай дизайнса и сяда оцю аралама мархта недекларируемай возможносттнень эзда сюконямок аппаратнай компонентонди эсь драйверонь тевс нолдамать инкса. Компаниять сембе продукциянц пяк качественнай и надежнай, мезсь тиеньдсы сонь россиянь рынкаса востребованнайкс.

«Мордовияса тиф васенцесь регионса промышленно-производственнай типонь особай экономическяй зонась 2022-2026 кизотненди РМ-нь социально-экономическяй виензамань программать видеса – лятфтаса, сон кемокстаф РФ-нь Правительствать мархта  Президентть поручениянц коряс. ОЭЗ «Система»-са «Рутек» заводтть путомац — тя значимай проект республикати. Сон аф аньцек сувафты инвестицият, но и максы од покодема вастт, мезсь кармай лездома регионтть социально-экономическяй виензаманцты.  Минь макссетяма оцю питне  «Рутек» компаниять путфксонцты  Мордовиять высокотехнологичнай производстванц виияфтоманц инкса и аноктама макссемс сембе ширдень кирдема проектть пара эряфм ётафтоманцты», — мярьгсь Мордовиянь Оцюнясь Артём Здунов.

«Минь кенярдттяма азондомс Саранск ошса од заводононь  путомать колга. Тя важнай аськолкс  «Рутек» компанияти, конац лезды тейнек аф аньцек келептемс производствать, но и сувафтомс региональнай экономикань касомати оцю путфкс. Минь сюконятама Мордовия  Республикань Оцюняти Артём Здуновонди и сонь команданцты проектть кирдемакса и сотрудничестванкса», — китькстазе «Рутек» компаниять генеральнай директороц Дмитрий Иванников.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац